ZÁKLADNÍ INFO – pěší, cyklo, hipoturstika, vodácká turistika

cyclist-3202481_1920
Shadow
Území Místní akční skupiny (MAS) Královská stezka o.p.s. leží v geografickém středu České republiky a sousedí s chráněnou krajinnou oblastí Železné hory. Nachází se v severní části Českomoravské vrchoviny.  Pro celé území MAS jsou typické pozvolně stoupající kopce.

Pro území jsou typické 3 hlavní regiony, a to Havlíčkobrodsko, Světelsko a Ledečsko a po celé délce území se line řeka Sázava, kterou mohou návštěvníci využít  především k vodácké turistice. Většina území je charakteristická svým klidným rázem a ideálními podmínkami pro aktivní odpočinek v území. Jsou zde příznivé podmínky pro pěší turistiku po vyznačených trasách ve všech obtížnostech. Další možnost aktivního odpočinku v území je například agroturistika a hipoturistiku na různých farmách v území. Pro cyklisty se zde nachází několik cyklotras v různých úrovních náročnosti a vodáci si zde přijdou také na své.

Strategie rozvoje cestovního ruchu na území regionu MAS Královská stezka je k dispozici zde.

AKCE MÍSTNÍ AKČNÍ SKUPINY:

  • CYKLOVÝLET 9 – sobota 31. 8. 2024

Devátý ročník cyklovyjížďky se uskuteční v sobotu 31. 8. 2024. Trasa o délce 35 km povede mj. přes Chotěboř, kde navštívíme pivovar.
Tentokrát startujeme v 9 hodin ve Vepříkově.

 


PĚŠÍ TURISTIKA
  • Červená turistická značka

Na dálkovou trasu se můžete vydat z Chřenovic, kde na Vás čeká zřícenina hradu, kostel sv. Václava nebo špýchar ve venkovské usedlosti, pokračujte přes Ledeč nad Sázavou, kde určitě navštivte hrad, kostel sv. Petra a Pavla, židovskou synagogu nebo židovský hřbitov či kostel Nejsvětější trojice. Dále pokračujte do Světlé nad Sázavou, kde stojí za shlédnutí světelské podzemí, muzeum nebo zámek, trasa dále pokračuje do Nové Vsi a Okrouhlice, kde můžete navštívit barokní most nebo tvrz. Turistická trasa končí v Havlíčkově Brodě, kde je možné obdivovat kostel Nanebevzetí Panny Marie,  Štáflovu chalupu, kašnu se sochou Tritona nebo Havlíčkův dům, kde sídlí Muzeum Vysočiny.

  • Modrá turistická značka

Mezi ty významnějších trasy můžete zařadit pěší výlet z Leškovic, kde se zastavíte u pomníku padlých partyzánů, dále se vydáte přes Nejepín, Jilem, kde stojí sklárna sv. Josefa, Horní Krupou, kde můžete navštívit evangelický kostel, zříceninu hradu Ronovec, Jelení studánku nebo maketu lochneské příšery. Vaše cesta pokračuje až do Knyku a dále do Havlíčkova Brodu kde Vaše cesta končí.

  • Zelená turistická značka

Místní trasa Vás provede Golčovým Jeníkovem, kde stojí za vidění Golčova trz, synagoga, děkanství, věž se zvonicí nebo židovský dům, pokračujte přes Leškovice, kde si můžete prohlédnout pomník padlých partyzánů až do Uhelné Příbrami, kde je možné shlédnout faru nebo kostel Archanděla Michala.

  • Žlutá turistická trasa

Mezi krátkými trasami si nenechte ujít procházku z Pohledi, kde leží skanzen Michalův statek, přes Malčín, Skuhrov, kde jsou k vidění kostely sv. Mikuláše a Floriána až do Olešné, kde můžete navštívit místní kaple.


CYKLOTURISTIKA 

Pokud máte rádi cestu naplánovanou a dobře značenou, využijte značenou Posázavskou cyklotrasu č. 19, která prochází na našem území obcemi Ledeč nad Sázavou, Světlá nad Sázavou, Dolní Město, Okrouhlice, Lipnice nad Sázavou a Havlíčkův Brod. V případě, že byste se chtěli zdržet přes noc a vyzkoušet ubytování přesně pro milovníky cyklistiky, neváhejte využít cyklochalupu v Sázavce, kde můžete přenocovat.

Ledeč nad Sázavou se pyšní hradem, kostelem sv. Petra a Pavla, synagogou, židovským hřbitovem, božími muky, Thunovským letohrádkem, kostelem Nejsvětější trojice, sochami či pomníkem Mistra Jana Husa. Na něco k snědku se můžete zastavit v restauracích Hotel Kaskáda, Hospůdka U Petra, Restaurace U Řeky.

Ve Světlé nad Sázavou navštivte zámek, kostel, židovský hřbitov, světelské podzemí či muzeum. Pokud Vás přepadne hlad nebo žízeň, využijte nabídky místních restaurací Městské restaurace, Pizzerie Na Hradbách nebo Meet&Pizza restaurant Dublin.

V Dolním městě určitě navštivte kostel svatého Martina, kostel svaté Markéty a přírodní památku Čertův kámen. Přenocovat můžete v Hotelu Kouty nebo v Chalupě pod Melechovem.

Ve Světlé nad Sázavou i v Ledči nad Sázavou Vám veškeré informace podají informační centra.

Lipnici nad Sázavou stojí za vidění zřícenina hradu a památník, hrob a socha Jaroslava Haška. V okolí Lipnice se nachází zatopené žulové lomy, kde jsou vytesány 3 reliéfy – Bretschneidrovo ucho, Ústa pravdy a Zlaté voči, které tvoří Památník národního odposlechu. Na oběd se zastavte v hospodě U české koruny. V Okrouhlici se můžete ubytovat i občerstvit na Staré Poště a obdivovat místní zajímavosti, mezi které patří tvrz Okrouhlice, Kaplička svatého Jana Nepomuckého a barokní silniční most.

Havlíčkův Brod se pyšní kostelem Nanebevzetí Panny Marie, Štáflovou chalupou, kašnou se sochou Tritona nebo Havlíčkovým domem. Také se můžete zastavit v muzeu Vysočiny. Ve městě také najdete největší koncentraci ubytování a stravování.

Bližší informace Vám poskytnou pracovníci Informačního centra v Havlíčkově Brodě.


HIPOTURISTIKA

Na koni se můžete krásami Českomoravské vrchoviny kochat na trasách z Čachotína, kde se nachází kostel sv. Vavřince, památník obětem světové války, Pomník před bývalým rodným domem legionáře Josefa Sobotky, pokračujte přes Horní Krupou, kde vede naučná stezka Za Humny a stojí zde kostel, kaplička, zřícenina hradu Ronovec, Jelení studánka  či maketa lochneské příšery, dále do Dolní Krupé, kde stojí kostel sv. Víta a zámek až do Rozsochatce, kde můžete obdivovat zámek nebo křížový kámen.

Pokud jste zkušenými koňáky, na vyjížďku na koni s Vámi ochotně vyrazí pracovníci jezdeckých stanic na Havlíčkobrodsku –  Ranč Na Špici v Podmoklanech.

Pokud jste začátečníci, můžete absolvovat i výuku jízdy na koni a to v Jezdecké společnosti Lesolg v Rozsochatci. Jezdecká společnost dále nabízí  hipoterapii a v prázdninovém období pořádají příměstský tábor s koňmi. Mezi další jezdecké stanice na Havlíčkobrodsku, které pořádá výuku jízdy na koni patří například Stáj “Sluníčko” v České Bělé nebo Jízdárna Boučí v Čachotíně.


VODÁCKÁ TURISTIKA

Sázava je od jara sjízdná od Havlíčkova Brodu – Perknova, odkud pokračuje na nejkrásnější úsek českých řek – Stvořidla, který svou obtížností náleží k hranici sjízdnosti pro otevřené lodě, za velké vody je sjíždění Stvořidel na otevřených kanoích velmi nebezpečné. Vhodné jsou uzavřené kajaky nebo nafukovací lodě určené na divokou vodu typu Pálava, Orinoko, Baraka nebo Yukon. Stvořidla jsou peřejnatý úsek řeky Sázavy mezi Smrčnou a osadou Stvořidla u Ledče nad Sázavou. Délka peřejí je cca 4,5 km, obtížnost se pohybuje v závislosti na průtoku mezi WW II a WW IV. Podél řeky můžete navštívit mnoho zajímavostí, například hrad v Ledči nad Sázavou nebo stezku věnovanou dílu Jaroslava Foglara.