OBJEV LEDEČSKO A OKOLÍ!

web
Stvořidla 1
antikhb02
P1040288
Havlickuv_dum
previous arrow
next arrow
Shadow

Jedná se o zcela nový produkt cestovního ruchu na území Světelska, Ledečska a Havlíčkobrodska.  Produkt vznikl v rámci soutěže „VYSOČINA – NEJLEPŠÍ DOVOLENÁ“, která byla vyhlášená Krajem Vysočina. Cílem produktu bylo vytvořit zajímavý balíček služeb, který by zároveň podpořil jednotlivé zapojené subjekty v jejich činnosti, která kvůli pandemie COVID 19 zřejmě poklesla nebo se úplně zastavila. Současně by měl tento turistický balíček návštěvníkům více přiblížit historii a také představit  atraktivní místa a produkty v těchto regionech.


“Objev Ledečsko a okolí!”

Třídenní víkendový pobyt „Objev Ledečsko a okolí“ je určen pro všechny nadšené turisty se zájmem o poznávání nových míst a historických pamětihodností. Součástí balíčků je mnoho zajímavých aktivit vhodných pro všechny věkové kategorie návštěvníků. Každý si zde přijde na své. Objevte krásy přírody a bohatou historii na Vysočině.

Program

1 DEN 

Ubytování:

 • Hotel Kaskáda v Ledči nad Sázavou (Husovo nám. 17, 584 01 Ledeč nad Sázavou). Hotel Kaskáda se nachází v historickém centru Ledče nad Sázavou. V jeho okolí se rozprostírá mnoho historických i přírodních památek. Pro sportovní nadšence se v okolí nachází cyklotrasy a turistické trasy. Hotelovým hostům jsou k dispozici různé druhy pokojů, v přízemí hotelu se nachází restaurace a v její zadní části bowling nebo zázemí na squash. Pro děti je zde  vybudována dětská herna, kde se mohou vydovádět. Více informací o hotelu najdete na webových stránkách (https://www.kaskadaledec.cz/).

Další možnosti ubytování: 

 • Hotel Kouty – Rejčkov 20, Ledeč nad Sázavou 584 01 (https://www.hotelkouty.cz/)
 • Penzion a restaurace U Řeky (Ledeč nad Sázavou) – Husovo náměstí 139
  584 01 Ledeč nad Sázavou (https://www.urekyledec.cz/)

Odpolední program:

 • Prohlídka hradu Ledeč nad Sázavou

Hrad Ledeč nad Sázavou se řadí mezi nejstarší šlechtický hrad v Čechách. Tento hradní komplex se tyčí na vápencové skále přímo nad řekou Sázavou. Více informací najdete na webových stránkách (https://www.hrad-ledec.cz/).

Možnost výběru z těchto okruhů/expozic:

 • MUZEJNÍ OKRUH – muzeum historických hodin, expozice „Sklářství na Vysočině“ (komentovaná prohlídka v časové dotaci 70 minut)
 • DĚTSKÝ OKRUH – 1000 plyšových medvídků (komentovaná prohlídka v časové dotaci 40 minut)
 • MUZEUM JAROSLAVA FOGLARA
 • HRADNÍ VĚŽ

Tipy na další aktivity:

 • Lesopark Šeptouchov – Lesopark nabízí klidnou procházku parkem nedaleko města, lesoparkem je možné se dostat na vyhlídku Šeptouchovských skal

Tipy na restaurace/kavárny v Ledči nad Sázavou:

 • Posázavský Pacifik (Lipová 269, Ledeč nad Sázavou)
 • Kavárna Kovárna (Nádražní 103, Ledeč nad Sázavou)
 • Restaurace u Řeky (Husovo náměstí 139, 584 01 Ledeč nad Sázavou)
 • Hotel Sázava (Čechova 501, 584 01 Ledeč nad Sázavou)

2 DEN

Druhý den je možné zavítat  do města Havlíčkův Brod, který se nachází cca 30 km od Ledče nad Sázavou. Zde je možné navštívit například Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod (Havlíčkovo náměstí 19, 580 01 Havlíčkův Brod). Budova Muzea Vysočiny je bývalým bytem Karla Havlíčka Borovského, proto se v přízemí muzea nachází stálá expozice věnována Karlu Havlíčkovi s názvem „Karel Havlíček Borovský – život a odkaz.“ V průběhu celého roku probíhají v muzeu nejrůznější výstavy a akce. Více informací najdete na webových stánkách (https://www.muzeumhb.cz/).

Tipy na restaurace/kavárny v Havlíčkově Brodě:

 • U Zlatého lva (Havlíčkovo nám. 176, Havlíčkův Brod)
 • Fabrika Pizza (Svatovojtěšská ulice 2045, Havlíčkův Brod)
 • Piombino (Havlíčkovo nám. 178, 580 01 Havlíčkův Brod)
 • Bistro Selská (Jihlavská 248, Havlíčkův Brod)
 • Vymazlená kavárna (U Sv. Jána 3609, Havlíčkův Brod)
 • Bistro Coffee Noll (Havlíčkovo nám. 53, Havlíčkův Brod)
 • Kavárna Vysočina (Havlíčkovo náměstí 180, Havlíčkův Brod)
 • Cukrárna a kavárna U Hrušků (Žižkova 149, Havlíčkův Brod)
 • Kavárna Ve Vile (Masarykova 2190, Havlíčkův Brod)

Odpolední program

 • Antikvariát Štáflova chalupa

Jedná se o unikátní stavbu středověkého typu dřevěného domu a řadí se mezi národní kulturní památku. Štáflova chalupa se nachází nedaleko Havlíčkova náměstí v Havlíčkově Brodě. V budově se nachází antikvariát, kde mohou návštěvníci objevit různé vzácné svazky knih. V nejstarší, roubené části stavby se nachází dymná jizba. Z čelní strany domu ji poznáte podle přístěnné dřevěné podpěrné vazby, která drží váhu krovu. Jde o významný doklad toho, že dům patří mezi nejstarší dochované vesnické obytné stavby v Čechách. Více informací najdete
na webových stránkách (http://www.antikhb.cz/).

 • Městský park Budoucnost
 • Plavecký bazén nebo letní koupaliště Havlíčkův Brod
 • Cyklostezka Přibyslav (cca 14 km od Havlíčkova Brodu)
 • Vyhlídková věž kostela Nanebevzetí Panny Marie Havlíčkův Brod – prohlídka je možná v období červenec – srpen od 14:30 do 15:00 v jiném termínu je možná prohlídka po předchozí domluvě
 • Výlet na po bývalé Haberské obchodní stezceZ Havlíčkova Brodu se mohou návštěvníci vydat na cestu po bývalé obchodní stezce směrem do města Habry (cca 19 km). Město je bývalým hlavním centrem obchodníků na Haberské stezce. Ve městě Habry mohou si návštěvníci prohlídnout místní zámek, který je veřejnosti přístupný pouze po předchozí domluvě. Po cestě doporučujeme zastavit se v obci Kámen v místním hostinci s prvotřídní kuchyní. Dále trasa pokračuje do města Golčův Jeníkov. Město Golčův Jeníkov je významné především svou historií a také se zde nachází rodiště bývalé československé atletky Jarmily Kratochvílové. Na její počest se ve městě již od roku 1985 každoročně pořádá silniční běh na 15 km. Za zmínku stojí ve městě také jedna z nejmladších věžovitých tvrzí a to Goltzova tvrz, která nyní slouží ke galerijním a výstavním účelům.
 • Exkurze v Měšťanském pivovaru Havlíčkův Brod (Dobrovského 2027, 580 01 Havlíčkův Brod). Měšťanský pivovar nabízí prohlídku prostor pivovaru nejen pro milovníky zlatavého moku, ale také nadšence pro historii. Po prohlídce je možné navštívit také pivovarskou restauraci. Pivo REBEL ORIGINAL PREMIUM získalo ocenění značkou Regionální potravina.“ Více informací najdete na webových stránkách (https://www.hbrebel.cz/)

3 DEN

Návštěva hradu Lipnice  nad Sázavou

Hrad Lipnice nad Sázavou je jeden z nejmohutnějších šlechtických hradů, který byl založený na počátku 14. století rodem pánů z Lichtenburka. Hrad je známý především svou významnou historií v souvislosti s Jaroslavem Haškem, jakožto autorem světoznámého Švejka, který na hradě působil jako průvodce.

Na hradě je možnost jednoho prohlídkového okruhu, a to základní okruh „Hrad a hradní muzeum“. Jedná se o volnou prohlídku hradní gotické architektury s rozhlednou, sklepením, kaplí a studnou a v neposlední řadě hradním muzeem.

TIP: Návštěvu hradu Lipnice nad Sázavou je možné absolvovat také jako cyklovýlet přímo z Ledče nad Sázavou. Trasa je dlouhá cca 16 km a jedná se především o silniční trasu.

Návštěvníci mají možnost zapůjčení kol v Ledči nad Sázavou (SPORTCENTRUM Ledeč nad Sázavou, Mlýnská 1317). Více informací o možnosti půjčení kol naleznete na webových stránkách (http://www.kolaledec.cz/kontakt-sportcentrum-ledec).

Tipy na restaurace v Lipnici nad Sázavou a okolí:

 • Penzion a hostinec U České koruny – nachází se přímo pod hradem Lipnice nad Sázavou (Lipnice nad Sázavou č. p. 55, 582 32 Lipnice n./Sázavou)
 • Panská Vobora – občerstvení u cesty na „Národní památník odposlechu“ (Lipnice nad Sázavou 111, 582 32 Lipnice nad Sázavou)
 • Hotel Lipnice (Lipnice nad Sázavou 54, 582 32 Lipnice nad Sázavou)

TIP: Nedaleko hradu se nachází  hostinec U České koruny a odtud vede turistická trasa, která návštěvníky dovede až k Národnímu památníku odposlechu, kde se nacházejí různé reliéfy v zatopených žulových lomech. Každý reliéf, jako jsou „Ústa pravdy“, „Bretschneiderovo ucho“ nebo „Zlaté oči“ se vyskytují vždy v jednom lomu. Celková trasa činí cca 4 km.

 Jedná se pouze o orientačně navržený balíček, který není možné zakoupit jako kompletní balíček služeb za souhrnnou cenu.  V případě, že vás nějaký subjekt/turistický cíl zaujme, prosím kontaktujte již přímo provozovatele služby. 


ZAJÍMAVOST: 

Na území se nachází také dva podnikatelé, kteří získali ocenění Regionální produkt a Regionální potravina. Jedná se o  Včelařství Sláma  a Pivo REBEL.

Včelařství Sláma je rodinná firma, která vyrábí medoviny podle tradičních postupů, pomocí moderních technologií. Medovina z Vysočiny – skořicová je oceněna značkou Regionální potravina“ (http://www.regionalnipotravina.cz/ocenene-regionalni-potraviny/vysocina/prodejni-mista-kv/vcelarstvi-slama/) a medové výrobky  jsou oceněny značkou „VYSOČINA regionální produkt.“ Více informací najdete na webových stránkách (https://medovinazvysociny.cz/).

Pivo REBEL je jedno z nejoceňovanějších piv České republiky. Měšťanský  pivovar Havlíčkův Brod je držitelem prestižních titulu European Beer Star 2012. Zlatavý mok se vyznačuje tradiční technologií vaření, kvašením v otevřených kádích a dokvašení v ležáckých sklepích zajišťuje pivu nezaměnitelnou lahodnou chuť s příjemným dozvukem. Pivo REBEL ORIGINAL PREMIUM získalo ocenění značkou Regionální potravina.“ (http://www.regionalni-znacky.cz/arz/cs/certifikovane-produkty/detail/264/pivo-rebel)

Ochutnejte tyto produkty a přesvědčte se o jejich výjimečnosti!